Galatasaray İlkokulu Kurası Hakkında Bilgilendirme

Bilindiği üzere, Galatasaray Lisesi ve Galatasaray İlköğretim Okulu Yönetmeliği’nin 10. Maddesi gereğince Galatasaray İlkokulu birinci sınıfına her yıl kura ile en çok elli öğrenci alınmaktadır. Söz konusu kura çekilişi 20 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilmiştir. 

Çekiliş noter ve ilgili komisyonun gözetim ve denetimi altında yapılarak canlı olarak yayınlanmıştır. Çekiliş aşamasında teknik ve mekanik sorunların oluşması halinde o anki çekilişin tekrarlanacağı ön bilgi olarak verilmiştir. Nitekim kura esnasında topun düşmesi ile ilgili tereddüt hâsıl olduğu durumlarda noter kararıyla, toplar numaraları gösterilmeden kürelere geri atılmış ve çekiliş tekrarlanmıştır. Diğer taraftan çekilişin her anı kayıt altına alınmıştır. 

Başta noter olmak üzere komisyon üyeleri çekilişi baştan sona titizlikle takip etmişler, çekiliş sonucu konusunda mutabık kalmışlar ve hazırlanan tutanağı imzalamışlardır. Bu çerçevede, 2020-2021 eğitim öğretim yılı için Galatasaray İlkokulu’na giriş kurası tam anlamıyla kurallara uygun bir şeklide yapılmıştır.