Galatasaray Lisesi “ANZAK Çıkarması”na Karşı 57. Alay Yürüyüşü’nde Çanakkale’de Temsil Edildi.

Galatasaray Lisesi öğrencileri tarih öğretmeni Süleyman Ünlüsoy ve beden eğitimi öğretmeni Saadettin Zor ile birlikte okulumuz bayrak ve flamaları ile 25 Nisan 2016 tarihinde Çanakkale’deydi. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nca tertip edilmiş olan, Anzaklar’ın şafak ayinine karşı düzenlenen 57. Alay Yürüyüşü okulumuzun da içinde bulunduğu Türkiye’nin seçkin liselerinin davet edildiği bir etkinlik olup; Galatasaray Lisesi, 10. Sınıfları tarafından temsil edilmiştir. Okulumuz “Vatan Uğruna Şehitlerimiz” bölümünden başlayan ve 2 gün süren prova çalışmalarından sonra okul bayrak ve flamalarımız hazırlanarak 101 yıl sonra 25 Nisan Çanakkale kara zaferi ve şehitleri anma programı kapsamında 21 Nisan 2016’da İstanbul’dan yola çıktı. Çanakkale’de de Mehmetçik Abidesi önünde yapılan tören provalarının ardından Galatasaray Lisesi ile birlikte törene katılan tüm okullara şehitlikler gezdirildi. 21-25 Nisan 2016 tarihleri arasında Çanakkale’deki etkinliklerde okulumuz 101 yıl sonra bir kez daha temsil edilmiş oldu. 

57. Alay Yürüyüşü için 20 Galatasaray Lisesi öğrencisi başlarında tarih öğretmeni Süleyman Ünlüsoy olmak üzere 24 Nisan’ı 25 Nisan’a bağlayan geceyi, Ulu Önder Atatürk’ün de savaş sırasında karargâh olarak kullandığı “Bigalı Köyü”nde geçirdi. 25 Nisan sabahı Anzakları Çanakkale Anafartalar ve Conkbayırı’ndan püskürtmek amacıyla sergilenen canlandırmayı okulumuz öğrencileri en etkin biçimde gerçekleştirdi. 57. Alay Yürüyüşü için nizami vaziyet alan tek grup Galatasaray Lisesi öğrencileri oldu. Temsil görevini başarıyla tamamlayan Galatasaray Lisesi öğrencileri yaklaşık 11 km yürüyerek toplanma merkezine ulaştı.

Bu uğurda kendilerini 101 yıl önce vatanları için feda etmiş olan Hasnun Galip, Aziz Ulvi, Hasan Tahsin, Ahmet Refik, Ömer Seyfettin, Celal İbrahim gibi pek çok Galatasaraylı şehidin anısını canlandıran öğrencilerimizi kutluyoruz.