Galatasaray Lisesi Balıkesir İvrindide Mehmet Azman Çavuş Anıtını ziyaret etti.

1915 yılında Galatasaray Lisesi’nden Çanakkale Savaşı’na katılan acemi gençleri cephede özel olarak eğiten Azman Mehmet Çavuş’un Anıtmezarı’na çelenk koyma, saygı duruşu ve ahde vefa duygusunu yaşatmak amacı ile Balıkesir ili İvrindi ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu konuda daha önceki davet mektubuna istinaden bir ziyaret gezisi yapılmıştır.

15 - 17 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen geziye 41 öğrenci ve 3 görevli sorumlu öğretmenden oluşan 44 kişi katılmıştır. Tarih Öğretmeni Süleyman Ünlüsoy’un başkanlığında Beden Eğitimi Öğretmenleri Gülseven Şentürk ve Sadettin Zor 41 Galatasaraylı öğrenci ile birlikte 2 günlük gezi gerçekleştirdi. 1891’de Balıkesir İvrindi’de doğan Mehmet Azman Çavuş 1992’de vefat etmiş Çanakkale Gazilerindendir. Yeni düzenlenen Anıtmezarına Çelenk koyan Galatasaray Liseliler burada İvrindi İlçe Milli Eğitim Müdürü Salim Karaboğa, Mallıca Mahallesi Muhtarı Mehmet Talu ile Azman Mehmet Çavuş’un kızı İsmet Yılmaz ile damadı Ali Yılmaz tarafından karşıladı. İsmet Yılmaz’ın elini öpen öğrenciler, daha sonra birlikte Azman Mehmet Çavuş’un mezarını ziyaret edip, çelenkler koydu, saygı duruşunda bulunup, hep bir ağızdan İstiklal Marşı okundu. Köy imamının öncülüğünde dualar edildi. Galatasaraylı gençlere, Mallıca gezisinde emekli öğretmen Sait Soydan Yılmaz rehberlik yaptı. Konuklara, köylü kadınların hazırladığı gözleme ve ayran ikram edildi. Ziyaret sırasında duygusal anlar yaşandı. Süleyman Ünlüsoy burada: “Galatasaray Lisesi’nin öğrencilerini Çanakkale cephesinde bizzat karşılayan, ilgilenen ve bir asker kıvamına getiren, yaşı genç, karşısındakilere göre belki daha küçük olan bu insanları cepheye hazır hale getiren Azman Mehmet Çavuş’un mezarı başında 100 yıl sonra onu anmak için lise öğrencileri olarak buraya geldik. Galatasaray Lisesi’nde ahde vefa kültürü çok önemlidir. Bunun için buradayız. Okul olarak buradayız. Öğrencilerimiz olarak buradayız. 41 öğrenci ile geldik. Azman Mehmet Çavuş’u anmak, Çanakkale’deki emeklerini bir kez daha yad etmek için buradayız.” dedi

Çanakkale Savaşı kahramanlarından Azman Mehmet Çavuş, kendisine bağlanmak istenen “Gazilik Maaşını” “Ben vatanım için savaştım, o parayı alamam, o para devletime kalsın” diyerek kabul etmemişti.

Alibey Adası, Ayvalık, İvrindi, Mallıca, Korucu gezildikten sonra Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi ve şehrin tarihi yerlerini de gezen Okulumuzu daha sonra Balıkesir Milli Eğitim Müdürü ve Balıkesir Valisi makamında kabul ederek öğrencilerimize hediyeler verildi. 17 Mayıs 2016 gecesi okulumuza dönüş yapılarak gezi sona ermiş oldu.