Galatasaray Lisesi 57. Alay Vefa Yürüyüşünde Çanakkale’de Temsil Edildi.

Galatasaray Lisesi öğrencileri tarih öğretmeni Süleyman Ünlüsoy ve beden eğitimi öğretmeni Saadettin Zor ile birlikte okulumuz bayrak ve flamaları ile 24-25 Nisan 2017 tarihinde Çanakkale’deydi. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nca tertip edilmiş olan, Anzaklar’ın şafak ayinine karşı Türkiye Cumhuriyeti’nce düzenlenen 57. Alay Yürüyüşü okulumuzun da içinde bulunduğu Türkiye’nin seçkin liselerinin davet edildiği bir etkinlik olup; Galatasaray Lisesi öğrencileri tarafından temsil edilmiştir. Okul bayrak ve flamalarımız hazırlanarak 102 yıl sonra 25 Nisan Çanakkale kara zaferi ve şehitleri anma programı kapsamında 24 Nisan 2017’de İstanbul’dan yola çıktı. Yol üzerinde Bolayar’da bulunan ve Atatürk’ün büyük önem verdiği Namık Kemal’in mezarı ile Rumeli fatihi Süleyman Paşa’nın mezarı Galatasaraylılar tarafından ziyaret edildi.

57. Alay Yürüyüşü için 40 Galatasaray Lisesi öğrencisi başlarında tarih öğretmeni Süleyman Ünlüsoy olmak üzere 24 Nisan’ı 25 Nisan’a bağlayan geceyi, Çanakkale’de Ulu Önder Atatürk’ün de savaş sırasında karargâh olarak kullandığı “Bigalı Köyü”ne yakın olan Kocadere Şehitliği’nde geçirdi. 25 Nisan sabahı Anzakları Çanakkale Anafartalar ve Conkbayırı’ndan püskürtmek amacıyla sergilenen canlandırmayı okulumuz öğrencileri en etkin biçimde gerçekleştirdi. 57. Alay Yürüyüşü için nizami vaziyet alan tek grup Galatasaray Lisesi öğrencileri oldu. Temsil görevini başarıyla tamamlayan Galatasaray Lisesi öğrencileri yaklaşık 7 km yürüyerek Atatürk’ün büyük önem verdiği Conkbayırı Tepesi’ne ulaştı.

Bu uğurda kendilerini 102 yıl önce vatanları için feda etmiş olan Hasnun Galip, Aziz Ulvi, Hasan Tahsin, Ahmet Refik, Ömer Seyfettin, Celal İbrahim gibi pek çok Galatasaraylı şehidin anısını ve tüm şehitlerimizin anısını canlandıran öğrencilerimizi kutluyoruz.