Uluslararası Mendeleyev Kimya Olimpiyatları’nda Tarihi Başarı!

Öğrencimiz Berkan Tarak (10/F) Uluslararası Mendeleyev 55. Kimya Olimpiyatları'nda "Altın Madalya" kazandı. Daha önce de TÜBİTAK 28. Bilim Olimpiyatları Kimya dalında Ulusal düzeyde üstün başarı göstererek  "Altın Madalya" kazanmış olan öğrencimiz, başarılarına bir yenisini daha ekledi.

TÜBİTAK “2202-Bilim Olimpiyatları Programı” kapsamında milli takımlarda yetiştirilen genç bilim insanlarımız, katıldıkları 55. Uluslararası Mendeleyev Kimya Olimpiyatları’nda 1 Altın, 2 Gümüş ve 1 Bronz madalya alarak, büyük bir başarıya imza attılar.

20-26 Nisan 2021 tarihleri arasında, Rusya’nın ev sahipliğinde online olarak düzenlenen 55. Uluslararası Mendeleyev Kimya Olimpiyatları’na 28 ülkeden 145 öğrenci katıldı.

Türkiye’yi temsilen olimpiyatlara katılan dört öğrencimizin tamamı madalya alarak, büyük bir başarıya imza attılar.

Ülkemizi temsil eden öğrencilerden Berkan Tarak (İstanbul Galatasaray Üniversitesi Galatasaray Lisesi) Altın madalya, Deniz Güner (İzmir Fen Lisesi) ile Şebnem Gül (Ankara Fen Lisesi) Gümüş Madalya ve Fatma İlay Tosun  (İzmir Fen Lisesi) Bronz Madalya kazandılar.

Öğrencilerimizi tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz. Olimpiyatlara katılan tüm öğrencilerimize, ailelerine, danışman öğretmenleri ve eğitim veren akademisyenlere teşekkür ediyoruz.

Kaynak: TÜBİTAK