FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ

  • fotografcilik.jpg

Fotoğraf, kelime olarak antik yunancaya dayanır. Işık anlamına gelen photo ile resim anlamına gelen graphe kelimelerinin bir birleşimidir. Yani ışıkla resim yapmak manasına gelir.

Fotoğrafçılık kulübü, fotoğrafçılığı geçmişinden bugüne ayrıntılı olarak incelemektedir. Klasik yöntem olan analog fotoğrafçılığı desteklemekte, bu konuda grubun her üyesini çalışmaya cesaretlendirmektedir.

Sosyal Bilimler Amfisi gibi interaktif ortamlarda sunumlar düzenliyoruz ve öğretmenler aracılığıyla temel fotoğrafçılık üzerine dersler yapıyoruz. Pratikte öğrenim için yakın çevrede Galata, Cihangir, Beyoğlu, Sultan Ahmet vb yerler) geziler düzenliyor, böylece verilen eğitimin teoriden pratiğe geçirilişini uygulamalı bir şekilde grupça yapıyoruz.

Analog fotoğrafçılığın uygulamalı çalışmaları için okulumuzda bulunan karanlık oda içerisindeki kimyasallar ve donanımlar ile yıkama ve tab etme gibi işlemler ile hem klasik fotoğrafçılık ruhunu yakalamaya çalışıyor hem de geçmişi hatırlayarak yeni bir bakış açısı kazanıyoruz. Aynı şekilde Bilgisayar Topluluğu'nun desteğiyle okulun bilgisayar laboratuvarlarında Photoshop gibi fotoğraf işleme programları ile dijital fotoğrafçılığın çekim sonrası püf noktalarına değiniyoruz.

Gezilerimizin ardından çektiğimiz fotoğrafları bir araya toplayarak, her açıdan inceliyor hem bu sanat dalında kendimizi geliştiriyor hem de farklı yaklaşım açılarından eleştirel yönümüzü geliştiriyoruz.

Topladığımız çalışmalarımız her yıl iki kez Galatasaray Lisesi Pilav Günlerinde açılan sergiler aracılığıyla dışarıya açılmaktadır.

Fotoğrafçılık kulübü üyeleri bu sayede beraber çalışarak bir yıl içerinde fotoğrafçılığın bir çok temel unsuru üzerine fikir sahibi olma ve kendilerini geliştirme şansı bulmaktadır.